Cena mieszkań w Krakowie w ciągu ostatnich lat nieustannie się podnosi. Jest to doskonała wiadomość zarówno dla deweloperów, jak i potencjalnych inwestorów. Jak pokazują statystyki, mimo rosnących cen mieszkań i kurczących się terenów pod inwestycje, rynek deweloperski w Krakowie ciągle się rozwija i powstaje coraz więcej inwestycji.

Inwestycja w mieszkanie

Jak pokazują dane deweloperów wielu małych inwestorów kupuje mieszkania traktując je jako inwestycję na przyszłość. Zysk z kupionego mieszkania, z zasady jest kilkukrotnie wyższy niż zysk z nawet najlepiej oprocentowanych lokat bankowych. Inwestycja tego rodzaju jest tym bardziej opłacalna, że oprócz stale rosnącej ceny mieszkań i realnego wzrostu wartości kupionego mieszkania już po kilku latać, dochody inwestorów są powiększone dodatkowo o zysk pochodzący z wynajmu. Jak pokazują dane udostępniane przez krakowskich deweloperów, w tym momencie już około czterdziestu procent ich klientów to inwestorzy. Tendencję tę nakręcają dodatkowo jeszcze promocje deweloperów. Kupują oni gotowe mieszkania w zdecydowanej większości za gotówkę. Około sześćdziesięciu procent kupujących to w dalszym ciągu osoby kupujące mieszkania na własne potrzeby. Zazwyczaj kupowane są na kredyt.

Mieszkania na własne potrzeby

Większość klientów krakowskich deweloperów to w dalszym ciągu osoby, które mieszkania kupują na własne potrzeby. Tanie mieszkania kraków graja tutaj największą rolę. Mapa inwestycji deweloperskich w Krakowie pokazuje, że mieszkania tańsze i częściej wybierane przez osoby poszukujące mieszkania dla siebie, dostępne są przede wszystkim w obrzeżnych dzielnicach.